Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QK008VH4TP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy QK008VH4TP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
QK008VH4TP
| Part No | QK008VH4TP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | TRIAC ALTERNISTOR 1KV 8A TO251 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3V |
| Supplier Device Package: | TO-251 (V-Pak/I-Pak) |
| Configuration: | Single |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Alternistor - Snubberless 1kV 8A Through Hole TO-251 (V-Pak/I-Pak) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Voltage - Off State: | 1kV |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 35mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 8A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 35mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Triac Type: | Alternistor - Snubberless |
| Series: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 80A, 85A |
Introduce
We can supply QK008VH4TP , send us a request quote to request QK008VH4TP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number QK008VH4TP.The price and lead time for QK008VH4TP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part QK008VH4TP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






