Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QK004D4TP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy QK004D4TP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
QK004D4TP
| Part No | QK004D4TP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | TRIAC 1KV 4A TO252 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3V |
| Supplier Device Package: | TO-252, (D-Pak) |
| Configuration: | Single |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Standard 1kV 4A Surface Mount TO-252, (D-Pak) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Voltage - Off State: | 1kV |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 25mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 4A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 30mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Triac Type: | Standard |
| Series: | - |
| Other Names: | QK004D4 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 46A, 55A |
Introduce
We can supply QK004D4TP , send us a request quote to request QK004D4TP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number QK004D4TP.The price and lead time for QK004D4TP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part QK004D4TP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





