Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QK006RH4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy QK006RH4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
QK006RH4
| Part No | QK006RH4 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | TRIAC ALTERNISTOR 1KV 6A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-3 |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3V |
| Supplier Device Package: | TO-220 Non-Isolated Tab |
| Configuration: | Single |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Alternistor - Snubberless 1kV 6A Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Off State: | 1kV |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 35mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 6A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 35mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Triac Type: | Alternistor - Snubberless |
| Series: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 80A, 85A |
Introduce
We can supply QK006RH4 , send us a request quote to request QK006RH4 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number QK006RH4.The price and lead time for QK006RH4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part QK006RH4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






