Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QK006N5TP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy QK006N5TP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
QK006N5TP
| Part No | QK006N5TP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | TRIAC 1KV 6A TO263 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3V |
| Supplier Device Package: | TO-263 (D2Pak) |
| Configuration: | Single |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Standard 1kV 6A Surface Mount TO-263 (D2Pak) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Voltage - Off State: | 1kV |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 50mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 6A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 50mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Triac Type: | Standard |
| Series: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 65A, 80A |
Introduce
We can supply QK006N5TP , send us a request quote to request QK006N5TP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number QK006N5TP.The price and lead time for QK006N5TP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part QK006N5TP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






