Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIXA61H1200ED with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MIXA61H1200ED with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MIXA61H1200ED
| Part No | MIXA61H1200ED |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | IGBT MODULE 1200V 60A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | E2 |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Input: | Standard |
| Supplier Device Package: | E2 |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 85A |
| Configuration: | Full Bridge Inverter |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| IGBT Type: | PT |
| Detailed Description: | IGBT Module PT Full Bridge Inverter 1200V 85A 290W Chassis Mount E2 |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1200V |
| Power - Max: | 290W |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| NTC Thermistor: | No |
| Series: | - |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2.1V @ 15V, 55A |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 500µA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
Introduce
We can supply MIXA61H1200ED , send us a request quote to request MIXA61H1200ED pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIXA61H1200ED.The price and lead time for MIXA61H1200ED depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MIXA61H1200ED.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





