Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EG1346-000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EG1346-000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EG1346-000
| Part No | EG1346-000 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | HEATSHRINK 0.28" X 0.083' RED |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Length: | 0.083' (25.40mm, 1.00") |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Tubing, Flexible 0.280" (7.11mm) 2 to 1 Red 0.083' (25.40mm, 1.00") |
| Shrinkage Ratio: | 2 to 1 |
| Shrink Temperature: | 70°C |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Red |
| Series: | Versafit |
| Type: | Tubing, Flexible |
| Recovered Wall Thickness: | 0.025" (0.64mm) |
| Material: | Polyolefin (PO) |
| Inner Diameter - Recovered: | 0.125" (3.18mm) |
| Inner Diameter - Supplied: | 0.280" (7.11mm) |
| Features: | Flame Retardant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 135°C |
Introduce
We can supply EG1346-000 , send us a request quote to request EG1346-000 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EG1346-000.The price and lead time for EG1346-000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EG1346-000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






