Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EG1313 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EG1313 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EG1313
| Part No | EG1313 |
|---|---|
| Manufacturer | E-Switch |
| Description | SWITCH SLIDE SP3T 200MA 30V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 100/150gf |
| Actuator Material: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 200mA (DC) |
| Circuit: | SP3T |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch SP3T Through Hole, Right Angle |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 5.00mm |
| Series: | EG |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | EG2485 P040060 |
| Switch Travel: | 2.00mm |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply EG1313 , send us a request quote to request EG1313 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EG1313.The price and lead time for EG1313 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EG1313.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







