Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EG1300A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EG1300A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EG1300A
| Part No | EG1300A |
|---|---|
| Manufacturer | E-Switch |
| Description | SWITCH SLIDE SP3T 300MA 4V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | Gull Wing |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 150/200gf |
| Actuator Material: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 60°C |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 300mA (DC) |
| Circuit: | SP3T |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | Slide Switch SP3T Surface Mount, Right Angle |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 1.50mm |
| Series: | EG |
| Voltage Rating - DC: | 4V |
| Other Names: | EG4628TR |
| Switch Travel: | 1.50mm |
| Contact Finish: | - |
Introduce
We can supply EG1300A , send us a request quote to request EG1300A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EG1300A.The price and lead time for EG1300A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EG1300A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







