Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 732998 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 732998 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
732998
| Part No | 732998 |
|---|---|
| Manufacturer | Henkel/Loctite |
| Description | 97SC C511 2% .064DIA 14AWG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | 0.064" (1.63mm) |
|---|---|
| Storage/Refrigeration Temperature: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Lead Free No-Clean Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) 14 AWG, 16 SWG Spool, 1 lb (454 g) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Weight: | 1 lb (453.59g) |
| Shipping Info: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | C511™ |
| Flux Type: | No-Clean |
| Type: | Wire Solder |
| Other Names: | 82-108 MM01951 |
| Form: | Spool, 1 lb (454 g) |
| Wire Gauge: | 14 AWG, 16 SWG |
| Shelf Life: | Not Applicable |
| Process: | Lead Free |
| Melting Point: | 423°F (217°C) |
| Composition: | Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) |
| Shelf Life Start: | - |
Introduce
We can supply 732998 , send us a request quote to request 732998 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 732998.The price and lead time for 732998 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 732998.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







