Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 732977 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 732977 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
732977
| Part No | 732977 |
|---|---|
| Manufacturer | Henkel/Loctite |
| Description | 97SC HYDRO-X 2% .064DIA 14AWG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | 0.064" (1.63mm) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Lead Free Water Soluble Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) 14 AWG, 16 SWG Spool, 1 lb (454 g) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Weight: | 1 lb (453.59g) |
| Shipping Info: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | Hydro-X |
| Flux Type: | Water Soluble |
| Type: | Wire Solder |
| Other Names: | 82-135 MM01947 |
| Form: | Spool, 1 lb (454 g) |
| Wire Gauge: | 14 AWG, 16 SWG |
| Shelf Life: | Not Applicable |
| Process: | Lead Free |
| Melting Point: | 423°F (217°C) |
| Composition: | Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) |
| Shelf Life Start: | - |
Introduce
We can supply 732977 , send us a request quote to request 732977 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 732977.The price and lead time for 732977 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 732977.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







