Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WP132XYD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WP132XYD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WP132XYD
| Part No | WP132XYD |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED YELLOW DIFFUSED T-1 T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Yellow |
|---|---|
| Supplier Device Package: | T-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 5.20mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Viewing Angle: | 60° |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 15mcd |
| Wavelength - Dominant: | 588nm |
| Detailed Description: | Yellow 588nm LED Indication - Discrete 2.1V Radial |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Yellow |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 3.00mm |
| Other Names: | 754-1212 |
| Wavelength - Peak: | 590nm |
Introduce
We can supply WP132XYD , send us a request quote to request WP132XYD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WP132XYD.The price and lead time for WP132XYD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WP132XYD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







