Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WP132WUM/EGW with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WP132WUM/EGW with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WP132WUM/EGW
| Part No | WP132WUM/EGW |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | REDGREEN RIGHT ANGLE LED INDICAT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 2.2V Green, 2V Red |
|---|---|
| Configuration: | Single |
| Millicandela Rating: | 35mcd Green, 40mcd Red |
| Current: | 25mA Green, 30mA Red |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Circuit Board Indicator Single Green, Red Diffused, White 2.2V Green, 2V Red 25mA Green, 30mA Red Round with Domed Top, 3mm (T-1) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lens Type: | Diffused, White |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Green, Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1) |
| Other Names: | 754-2004 |
| Wavelength - Peak: | 568nm, 625nm |
| Viewing Angle: | 60° |
Introduce
We can supply WP132WUM/EGW , send us a request quote to request WP132WUM/EGW pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WP132WUM/EGW.The price and lead time for WP132WUM/EGW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WP132WUM/EGW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







