Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UAA2016PG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy UAA2016PG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
UAA2016PG
| Part No | UAA2016PG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC CTLR PWR SW ZERO VOLT 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Electric Heating Systems |
|---|---|
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Electric Heating Systems PMIC 8-PDIP |
| Voltage - Supply: | -10 V ~ -8 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | UAA2016 |
| Current - Supply: | 900µA |
| Other Names: | UAA2016PGOS |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply UAA2016PG , send us a request quote to request UAA2016PG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number UAA2016PG.The price and lead time for UAA2016PG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part UAA2016PG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





