Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UAA2016D with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy UAA2016D with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
UAA2016D
| Part No | UAA2016D |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC PWR CTRLR ZERO VOLT SW 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Electric Heating Systems |
|---|---|
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Electric Heating Systems PMIC 8-SOIC |
| Voltage - Supply: | -10 V ~ -8 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | UAA2016 |
| Current - Supply: | 900µA |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply UAA2016D , send us a request quote to request UAA2016D pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number UAA2016D.The price and lead time for UAA2016D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part UAA2016D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





