Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLVH4200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLVH4200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TLVH4200
| Part No | TLVH4200 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | LED RED CLEAR 3MM T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | - |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | 3mm |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 55mcd |
| Wavelength - Dominant: | 619nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Red 619nm LED Indication - Discrete 2.4V Radial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Red |
| Series: | TLV.420 |
| Lens Style/Size: | Round with Flat Top, 3mm (T-1), 3.40mm |
| Height (Max): | 4.90mm |
| Wavelength - Peak: | 635nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 15mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.4V |
| Viewing Angle: | 170° |
Introduce
We can supply TLVH4200 , send us a request quote to request TLVH4200 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLVH4200.The price and lead time for TLVH4200 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TLVH4200.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for TLVH4200
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| TLVH4200 | Electro-Films (EFI) / Vishay | LED RED CLEAR 3MM T/H | RFQ >> | |
| TLVH4201 | Vishay / Semiconductor - Opto Division | LED RED CLEAR 3MM T/H | RFQ >> | |
| TLVH42N2Q2 | Vishay / Semiconductor - Opto Division | LED RED CLEAR 3MM T/H | RFQ >> | |
![]() |
TLVH431ACDBVR | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431ACDBVRE4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431ACDBVRG4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431ACDBVT | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431ACDBVTE4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431ACDBVTG4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431ACDBZR | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> |
| TLVH431ACDBZR,215 | NXP Semiconductors / Freescale | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> | |
![]() |
TLVH431ACDBZRG4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431ACDBZT | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431ACDCKR | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SC70 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431ACDCKRE4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SC70 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431ACDCKT | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SC70 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431ACDCKTG4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SC70 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431ACLP | N/A | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431ACLPR | N/A | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431ACPK | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AICT | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ SOT323-6L | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AIDBVR | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AIDBVRE4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AIDBVT | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AIDBVTG4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AIDBZR | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> |
| TLVH431AIDBZR,215 | NXP Semiconductors / Freescale | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> | |
![]() |
TLVH431AIDBZRG4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AIDBZT | Texas Instruments | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AIDBZTG4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AIDCKR | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SC70 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AIDCKT | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SC70 | RFQ >> |
| TLVH431AIL3T | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> | |
| TLVH431AIL5T | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> | |
![]() |
TLVH431AILP | N/A | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AILPR | N/A | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AIPK | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AIPKG3 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 | RFQ >> |
| TLVH431AMQDBZR,215 | NXP Semiconductors / Freescale | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> | |
![]() |
TLVH431AQDBVR | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> |
| TLVH431AQDBVR,115 | NXP Semiconductors / Freescale | IC VREF SHUNT ADJ SC74A | RFQ >> | |
| TLVH431AQDBVR,125 | NXP Semiconductors / Freescale | IC VREF SHUNT ADJ 5TSOP | RFQ >> | |
![]() |
TLVH431AQDBVRQ1 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AQDBVT | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AQDBZR | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> |
| TLVH431AQDBZR,215 | NXP Semiconductors / Freescale | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> | |
![]() |
TLVH431AQDBZRG4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AQDBZT | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AQDBZTG4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
TLVH431AQDCKR | N/A | IC VREF SHUNT ADJ SC70 | RFQ >> |








