Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TL1431CDT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TL1431CDT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TL1431CDT
| Part No | TL1431CDT |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC VREF SHUNT ADJ 8SO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.4% |
|---|---|
| Reference Type: | Shunt |
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.5V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 38 Weeks |
| Temperature Coefficient: | 90ppm/°C |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | - |
| Current - Supply: | - |
| Current - Output: | 100mA |
| Voltage - Input: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C (TA) |
| Output Type: | Adjustable |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | - |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max): | 36V |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | Shunt Voltage Reference IC 36V ±0.4% 100mA 8-SO |
| Current - Cathode: | 1mA |
| Series: | - |
| Base Part Number: | TL1431 |
| Other Names: | 497-7664-2 TL1431CDT-ND |
Introduce
We can supply TL1431CDT , send us a request quote to request TL1431CDT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TL1431CDT.The price and lead time for TL1431CDT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TL1431CDT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for TL1431CDT
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
TL1405800000G | Anytek (Amphenol Anytek) | 500 TB WIR PRO 90D SOL | RFQ >> |
![]() |
TL1431ACCT | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ SOT323-6 | RFQ >> |
| TL1431ACD | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ 8SO | RFQ >> | |
| TL1431ACDT | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ 8SO | RFQ >> | |
| TL1431ACL3T | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ SOT23 | RFQ >> | |
| TL1431ACL5T | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> | |
![]() |
TL1431ACZ | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TL1431ACZ-AP | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TL1431ACZT | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
| TL1431AID | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ 8SO | RFQ >> | |
| TL1431AIDT | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ 8SO | RFQ >> | |
| TL1431AIYDT | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ 8-SO | RFQ >> | |
![]() |
TL1431AIZ | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TL1431AIZ-AP | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TL1431AIZT | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TL1431CCT | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ SOT323-6 | RFQ >> |
| TL1431CD | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ 8SO | RFQ >> | |
![]() |
TL1431CD | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TL1431CDE4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TL1431CDG4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TL1431CDR | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TL1431CDRE4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TL1431CDRG4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC | RFQ >> |
| TL1431CDT | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ 8SO | RFQ >> | |
| TL1431CL3T | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ SOT23 | RFQ >> | |
| TL1431CL5T | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 | RFQ >> | |
![]() |
TL1431CLP | N/A | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TL1431CLPE3 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TL1431CLPME3 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TL1431CLPR | N/A | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TL1431CLPRE3 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TL1431CPW | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8TSSOP | RFQ >> |
![]() |
TL1431CPWR | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8TSSOP | RFQ >> |
![]() |
TL1431CPWRG4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8TSSOP | RFQ >> |
![]() |
TL1431CZ | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
| TL1431CZ-AP | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> | |
![]() |
TL1431CZT | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
| TL1431ID | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ 8SO | RFQ >> | |
| TL1431IDT | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ 8SO | RFQ >> | |
| TL1431IYDT | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ 8SO | RFQ >> | |
![]() |
TL1431IZ | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TL1431IZ-AP | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TL1431IZT | STMicroelectronics | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 | RFQ >> |
![]() |
TL1431MDREP | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TL1431MDREPG4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TL1431QD | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TL1431QDG4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TL1431QDR | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TL1431QDREP | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TL1431QDRG4 | N/A | IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC | RFQ >> |








