Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T835-8G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy T835-8G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
T835-8G
| Part No | T835-8G |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | AID THYRISTOR TRIAC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.2V |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Configuration: | Single |
| Detailed Description: | TRIAC Alternistor - Snubberless 800V 8A Surface Mount D2PAK |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 31 Weeks |
| Voltage - Off State: | 800V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 35mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 8A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 35mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Triac Type: | Alternistor - Snubberless |
| Series: | Snubberless™ |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 80A, 84A |
Introduce
We can supply T835-8G , send us a request quote to request T835-8G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number T835-8G.The price and lead time for T835-8G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part T835-8G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





