Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T835-800B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy T835-800B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
T835-800B
| Part No | T835-800B |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3V |
| Supplier Device Package: | DPAK |
| Configuration: | Single |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Alternistor - Snubberless 800V 8A Surface Mount DPAK |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Voltage - Off State: | 800V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 50mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 8A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 50mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Triac Type: | Alternistor - Snubberless |
| Series: | - |
| Other Names: | 497-17888 T835-800B-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 80A, 84A |
Introduce
We can supply T835-800B , send us a request quote to request T835-800B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number T835-800B.The price and lead time for T835-800B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part T835-800B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






