Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT9536HGQW with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RT9536HGQW with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RT9536HGQW
| Part No | RT9536HGQW |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek |
| Description | IC BATT CHRGR LIION 1CELL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 10-WFDFN Exposed Pad |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 10-WDFN (3x2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Charger IC Lithium Ion 10-WDFN (3x2) |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
| Programmable Features: | - |
| Interface: | USB |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Battery Pack Voltage: | 4.4V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Number of Cells: | 1 |
| Other Names: | RT9536HGQWTR |
| Current - Charging: | Constant - Programmable |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Fault Protection: | Over Temperature, Over Voltage |
| Charge Current - Max: | 2.3A |
Introduce
We can supply RT9536HGQW , send us a request quote to request RT9536HGQW pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RT9536HGQW.The price and lead time for RT9536HGQW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RT9536HGQW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





