Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RB53P06C16G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RB53P06C16G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RB53P06C16G
| Part No | RB53P06C16G |
|---|---|
| Manufacturer | Serpac Electronic Enclosures |
| Description | BOX PLSTC GRAY/CLR 4.72"LX3.15"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 2.165" (55.00mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Plastic, Polycarbonate Gray, Clear Cover/Door Cover Included 4.724" L x 3.152" W (120.00mm x 80.06mm) X 2.165" (55.00mm) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Weight: | - |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP67, NEMA 4 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 4.724" L x 3.152" W (120.00mm x 80.06mm) |
| Color: | Gray, Clear Cover/Door |
| Series: | RB |
| Thickness: | 0.118" (3.00mm) |
| Other Names: | RB53-1TC1BG RB531TC1BG SRB53-TCBG |
| Material: | Plastic, Polycarbonate |
| Design: | Cover Included |
| Features: | PCB Supports, Wall Mount, Watertight |
| Area (L x W): | 14.9 in² (96 cm²) |
Introduce
We can supply RB53P06C16G , send us a request quote to request RB53P06C16G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RB53P06C16G.The price and lead time for RB53P06C16G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RB53P06C16G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






