Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RB53-1TB1BC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RB53-1TB1BC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RB53-1TB1BC
| Part No | RB53-1TB1BC |
|---|---|
| Manufacturer | Serpac Electronic Enclosures |
| Description | BOX PLSTC CLR/BLK 4.72"LX3.15"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 2.165" (55.00mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Plastic, Polycarbonate Clear, Black Cover/Door Cover Included 4.724" L x 3.152" W (120.00mm x 80.06mm) X 2.165" (55.00mm) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Weight: | - |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP67, NEMA 4 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 4.724" L x 3.152" W (120.00mm x 80.06mm) |
| Color: | Clear, Black Cover/Door |
| Series: | RB |
| Thickness: | 0.118" (3.00mm) |
| Other Names: | RB53P06B16C SRB53-TBBC |
| Material: | Plastic, Polycarbonate |
| Design: | Cover Included |
| Features: | PCB Supports, Wall Mount, Watertight |
| Area (L x W): | 14.9 in² (96 cm²) |
Introduce
We can supply RB53-1TB1BC , send us a request quote to request RB53-1TB1BC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RB53-1TB1BC.The price and lead time for RB53-1TB1BC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RB53-1TB1BC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





