Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MSL3167GU-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MSL3167GU-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MSL3167GU-R
| Part No | MSL3167GU-R |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC LED DRIVER LIN DIM 30MA 32SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Backlight |
|---|---|
| Package / Case: | 32-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Current - Output / Channel: | 30mA |
| Supplier Device Package: | 32-SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Driver IC 16 Output Linear PWM Dimming 30mA 32-SOP |
| Topology: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Frequency: | - |
| Dimming: | PWM |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | Adaptive SourcePower™ |
| Base Part Number: | MSL3167 |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Type: | Linear |
| Other Names: | MSL3167GU-R-ND MSL3167GU-RTR MSL3167GUR |
| Voltage - Supply (Min): | 4.75V |
| Voltage - Output: | - |
| Number of Outputs: | 16 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
Introduce
We can supply MSL3167GU-R , send us a request quote to request MSL3167GU-R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MSL3167GU-R.The price and lead time for MSL3167GU-R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MSL3167GU-R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







