Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JP-30B 2K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JP-30B 2K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
JP-30B 2K
| Part No | JP-30B 2K |
|---|---|
| Manufacturer | Copal Electronics |
| Description | POTENTIOMETERS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±2% |
|---|---|
| Number of Turns: | 1 |
| Mounting Type: | Servo Mount |
| Number of Gangs: | 1 |
| Rotation: | 300° |
| Taper: | Linear |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 2k Ohm 1 Gang Linear Servo Mount Potentiometer None 1 Turn Cermet 1.5W Solder Turret |
| Resistive Material: | Cermet |
| Resistance (Ohms): | 2k |
| Actuator Type: | Slotted |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±150ppm/°C |
| Termination Style: | Solder Turret |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Bushing Thread: | M9 x 0.75 |
| Actuator Length: | 1.024" (26.00mm) |
| Series: | JP-30B |
| Power (Watts): | 1.5W |
| Other Names: | JP-30B 2K-ND JP-30B2K |
| Built in Switch: | None |
| Adjustment Type: | User Defined |
| Actuator Diameter: | 0.236" (6.00mm) |
Introduce
We can supply JP-30B 2K , send us a request quote to request JP-30B 2K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JP-30B 2K.The price and lead time for JP-30B 2K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part JP-30B 2K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






