Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JP-30-5K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JP-30-5K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
JP-30-5K
| Part No | JP-30-5K |
|---|---|
| Manufacturer | Copal Electronics |
| Description | POT 5K OHM 1.5W CERMET LINEAR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±2% |
|---|---|
| Number of Gangs: | 1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±150ppm/°C |
| Termination Style: | Solder Turret |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Power (Watts): | 1.5W |
| Number of Turns: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Rotation: | Continuous |
| Taper: | Linear |
| Detailed Description: | 5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Cermet 1.5W Solder Turret |
| Resistive Material: | Cermet |
| Resistance (Ohms): | 5k |
| Actuator Type: | Round |
| Size - Body: | Round - 1.181" Dia x 0.570" H (30.00mm x 14.50mm) |
| Bushing Thread: | M9 x 0.75 |
| Actuator Length: | 1.024" (26.00mm) |
| Series: | JP-30 |
| Other Names: | Q8469548 |
| Built in Switch: | None |
| Adjustment Type: | User Defined |
| Actuator Diameter: | 0.157" (3.99mm) |
Introduce
We can supply JP-30-5K , send us a request quote to request JP-30-5K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JP-30-5K.The price and lead time for JP-30-5K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part JP-30-5K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







