Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HWS600L-36/BAT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HWS600L-36/BAT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HWS600L-36/BAT
| Part No | HWS600L-36/BAT |
|---|---|
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas, Inc. |
| Description | AC/DC CONVERTER 36V 600W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Desktop |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Enclosed Battery Charger 36V 18A |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Power - Max: | 600W |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Weight: | 1600g |
| Termination Style: | - |
| Charge Time: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 7.48" L x 2.40" W x 4.72" H (190.00mm x 61.00mm x 119.90mm) |
| Series: | BAT |
| Number of Cells: | 1 |
| Battery Cell Size: | - |
| Type: | Enclosed |
| Other Names: | HWS600L36/BAT |
| Voltage - Input: | 85 ~ 265 VAC |
| Features: | Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input |
| Approvals: | CE |
| Voltage - Nominal: | 36V |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 74°C |
| Charge Current - Max: | 18A |
Introduce
We can supply HWS600L-36/BAT , send us a request quote to request HWS600L-36/BAT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HWS600L-36/BAT.The price and lead time for HWS600L-36/BAT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HWS600L-36/BAT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






