Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HWS600-24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HWS600-24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HWS600-24
| Part No | HWS600-24 |
|---|---|
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas, Inc. |
| Description | AC/DC CONVERTER 24V 600W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Current - Output (Max): | 27A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Open Frame AC DC Converter 1 Output 24V 27A 85 ~ 265 VAC Input |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Efficiency: | 85% |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | - |
| Size / Dimension: | 6.50" L x 3.94" W x 3.23" H (165.1mm x 100.1mm x 82.0mm) |
| Voltage - Output 1: | 24V |
| Series: | HWS |
| Voltage - Output 4: | - |
| Power (Watts): | 600W |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Open Frame |
| Other Names: | 285-1363 HWS60024 |
| Voltage - Input: | 85 ~ 265 VAC |
| Number of Outputs: | 1 |
| Features: | Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Universal Input |
| Approvals: | CE |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 70°C (With Derating) |
| Minimum Load Required: | - |
Introduce
We can supply HWS600-24 , send us a request quote to request HWS600-24 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HWS600-24.The price and lead time for HWS600-24 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HWS600-24.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





