Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HFC0500GS-Z with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HFC0500GS-Z with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HFC0500GS-Z
| Part No | HFC0500GS-Z |
|---|---|
| Manufacturer | MPS (Monolithic Power Systems) |
| Description | FIXED FREQUENCY FLYBACK CONTROLL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | 25kHz |
|---|---|
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC-7A |
| Output Isolation: | Isolated |
| Voltage - Breakdown: | 790V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Converter Offline Flyback Topology 25kHz 8-SOIC-7A |
| Duty Cycle: | 50% |
| Topology: | Flyback |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 9 V ~ 24 V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Power (Watts): | 1.3W |
| Internal Switch(s): | No |
| Other Names: | 1589-1511-2 HFC0500GS-Z-ND |
| Control Features: | Soft Start |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Fault Protection: | Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
Introduce
We can supply HFC0500GS-Z , send us a request quote to request HFC0500GS-Z pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HFC0500GS-Z.The price and lead time for HFC0500GS-Z depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HFC0500GS-Z.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






