Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HFC0310GS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HFC0310GS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HFC0310GS
| Part No | HFC0310GS |
|---|---|
| Manufacturer | MPS (Monolithic Power Systems) |
| Description | IC REG CTRLR FLYBK PWM 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | Up to 600kHz |
|---|---|
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Output Isolation: | Isolated |
| Voltage - Breakdown: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Converter Offline Flyback Topology Up to 600kHz 8-SOIC |
| Duty Cycle: | - |
| Topology: | Flyback |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 8 V ~ 20 V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Internal Switch(s): | No |
| Voltage - Start Up: | 12V |
| Control Features: | Frequency Control |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Fault Protection: | Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
Introduce
We can supply HFC0310GS , send us a request quote to request HFC0310GS pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HFC0310GS.The price and lead time for HFC0310GS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HFC0310GS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





