Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FG0H475ZF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FG0H475ZF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FG0H475ZF
| Part No | FG0H475ZF |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAPACITOR 4.7F 5.5V RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 35 Ohm |
|---|---|
| Tolerance: | -20%, +80% |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 4.7F (EDLC) Supercapacitor 5.5V Radial, Can 35 Ohm 1000 Hrs @ 70°C |
| Termination: | PC Pins |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 70°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.866" (22.00mm) |
| Voltage - Rated: | 5.5V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.400" (10.16mm) |
| Size / Dimension: | 1.122" Dia (28.50mm) |
| Series: | FG |
| Other Names: | 399-13108 USCFG00H475Z00 |
| Capacitance: | 4.7F |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 70°C |
Introduce
We can supply FG0H475ZF , send us a request quote to request FG0H475ZF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FG0H475ZF.The price and lead time for FG0H475ZF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FG0H475ZF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






