Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A16H1606SSLP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A16H1606SSLP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
A16H1606SSLP
| Part No | A16H1606SSLP |
|---|---|
| Manufacturer | Hoffmann |
| Description | JUNCTION BOX S STEEL 16"L X 16"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 5.984" (152.00mm) |
|---|---|
| Container Type: | Junction Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Junction Box Metal, Stainless Steel Natural Cover Included 15.984" L x 15.984" W (406.00mm x 406.00mm) X 5.984" (152.00mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Weight: | 26 lbs (11.8kg) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP66, NEMA 3,3R,4,4X,12,13, UL-508A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 15.984" L x 15.984" W (406.00mm x 406.00mm) |
| Color: | Natural |
| Series: | - |
| Thickness: | 14 Gauge |
| Other Names: | 1441-1113 24060 |
| Material: | Metal, Stainless Steel |
| Design: | Cover Included |
| Features: | Sealing Gasket, Wall Mount |
| Area (L x W): | 255 in² (1645 cm²) |
Introduce
We can supply A16H1606SSLP , send us a request quote to request A16H1606SSLP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A16H1606SSLP.The price and lead time for A16H1606SSLP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part A16H1606SSLP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





