Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A16H12ALP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A16H12ALP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
A16H12ALP
| Part No | A16H12ALP |
|---|---|
| Manufacturer | Hoffmann |
| Description | JUNCTION BOX STEEL 16"L X 12"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 5.984" (152.00mm) |
|---|---|
| Container Type: | Junction Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Junction Box Metal, Steel Gray Hinged Door, Lid 15.984" L x 12.008" W (406.00mm x 305.00mm) X 5.984" (152.00mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Weight: | 19 lbs (8.6kg) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP66, NEMA 3,4,12,13, UL-508A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 15.984" L x 12.008" W (406.00mm x 305.00mm) |
| Color: | Gray |
| Series: | - |
| Thickness: | 16 Gauge |
| Other Names: | 1441-1112 24320 |
| Material: | Metal, Steel |
| Design: | Hinged Door, Lid |
| Features: | Sealing Gasket, Wall Mount |
| Area (L x W): | 192 in² (1239 cm²) |
Introduce
We can supply A16H12ALP , send us a request quote to request A16H12ALP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A16H12ALP.The price and lead time for A16H12ALP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part A16H12ALP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





