Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7-1415046-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 7-1415046-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
7-1415046-1
| Part No | 7-1415046-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 9V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Relay Type: | General Purpose |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Contact Rating (Current): | 8A |
| Coil Power: | 253 mW |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 9VDC Coil Through Hole |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Release Time: | 5ms |
| Termination Style: | PC Pin |
| Coil Resistance: | 320 Ohms |
| Coil Voltage: | 9VDC |
| Turn On Voltage (Max): | 6.3 VDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | RY, SCHRACK |
| Turn Off Voltage (Min): | 0.9 VDC |
| Other Names: | RY900092 |
| Coil Type: | Non Latching |
| Switching Voltage: | 400VAC - Max |
| Features: | Sealed - Fully |
| Coil Current: | 28.1mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 70°C |
| Contact Material: | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Operate Time: | 9ms |
Introduce
We can supply 7-1415046-1 , send us a request quote to request 7-1415046-1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 7-1415046-1.The price and lead time for 7-1415046-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 7-1415046-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






