Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7-1414778-3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 7-1414778-3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
7-1414778-3
| Part No | 7-1414778-3 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY AUTO SPST-NO 260A 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Contact Rating (Current): | 260A |
| Coil Power: | 7 W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Form: | SPST-NO (DM) (1 Form X) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 23 Weeks |
| Release Time: | 5ms |
| Termination Style: | Connector |
| Coil Resistance: | 19.9 Ohms |
| Coil Voltage: | 24VDC |
| Turn On Voltage (Max): | 12 VDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | V23130 |
| Turn Off Voltage (Min): | - |
| Other Names: | 714147783 PB1328 V23130C2421A431-EV-CBOX |
| Coil Type: | Latching, Dual Coil |
| Switching Voltage: | 24VDC - Nom |
| Features: | IP54 - Dust Protected, Water Resistant |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 120°C |
| Contact Material: | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Operate Time: | 5ms |
Introduce
We can supply 7-1414778-3 , send us a request quote to request 7-1414778-3 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 7-1414778-3.The price and lead time for 7-1414778-3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 7-1414778-3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







