Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 57-3343-8109 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 57-3343-8109 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
57-3343-8109
| Part No | 57-3343-8109 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER 500G JAR,SN96.5 AG3.0 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | - |
|---|---|
| Storage/Refrigeration Temperature: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Lead Free Solder Paste Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) Jar, 17.64 oz (500g) |
| Weight: | 1.1 lbs (499g) |
| Shipping Info: | Ships with Cold Pack. To ensure customer satisfaction and product integrity, air shipment is recommended. |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Flux Type: | - |
| Type: | Solder Paste |
| Other Names: | Q4067260A |
| Form: | Jar, 17.64 oz (500g) |
| Wire Gauge: | - |
| Shelf Life: | - |
| Process: | Lead Free |
| Melting Point: | 423 ~ 424°F (217 ~ 218°C) |
| Composition: | Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) |
| Shelf Life Start: | - |
Introduce
We can supply 57-3343-8109 , send us a request quote to request 57-3343-8109 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 57-3343-8109.The price and lead time for 57-3343-8109 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 57-3343-8109.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





