Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 57-3201-5515 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 57-3201-5515 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
57-3201-5515
| Part No | 57-3201-5515 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDERPASTE WATER SOLUABL 1000GM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | - |
|---|---|
| Storage/Refrigeration Temperature: | 32°F ~ 50°F (0°C ~ 10°C) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Leaded Water Soluble Solder Paste Sn63Pb37 (63/37) Cartridge, 35.27 oz (1kg) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Weight: | 2.2 lbs (997.9g) |
| Shipping Info: | Ships with Cold Pack. To ensure customer satisfaction and product integrity, air shipment is recommended. |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | R560 |
| Flux Type: | Water Soluble |
| Type: | Solder Paste |
| Other Names: | 57-3201-5514 KE1516 |
| Form: | Cartridge, 35.27 oz (1kg) |
| Wire Gauge: | - |
| Shelf Life: | 6 Months |
| Process: | Leaded |
| Melting Point: | 361°F (183°C) |
| Composition: | Sn63Pb37 (63/37) |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
Introduce
We can supply 57-3201-5515 , send us a request quote to request 57-3201-5515 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 57-3201-5515.The price and lead time for 57-3201-5515 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 57-3201-5515.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





