Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 26-48-2044 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 26-48-2044 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
26-48-2044
| Part No | 26-48-2044 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN HEADER 4POS .156 R/A GOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Automotive, General Purpose, Industrial, Medical, Telecommunications |
|---|---|
| Mated Stacking Heights: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Shrouding: | Shrouded - 1 Wall |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Length - Mating: | 0.450" (11.43mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Length - Post: | 0.207" (5.26mm) |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Connector Type: | Header, Breakaway |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Pitch - Mating: | 0.156" (3.96mm) |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Material: | Brass |
| Current Rating: | - |
| Number of Rows: | 1 |
| Voltage Rating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Packaging: | Bulk |
| Contact Finish Thickness - Post: | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Type: | Male Pin |
| Detailed Description: | Connector Header Through Hole, Right Angle 4 position 0.156" (3.96mm) |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 20.0µin (0.51µm) |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Series: | KK 41682 |
| Other Names: | 0026482044 A-41682-A04A241 Q1146218 |
| Number of Positions: | 4 |
| Insulation Height: | 0.150" (3.81mm) |
| Insulation Color: | Black |
Introduce
We can supply 26-48-2044 , send us a request quote to request 26-48-2044 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 26-48-2044.The price and lead time for 26-48-2044 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 26-48-2044.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






