Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 26-4060-8817 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 26-4060-8817 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
26-4060-8817
| Part No | 26-4060-8817 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER FLUX-CORED/245 .062" 5LB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | 0.062" (1.57mm) |
|---|---|
| Detailed Description: | Leaded No-Clean Wire Solder Pb60Sn40 (60/40) 14 AWG, 16 SWG Spool, 17.64 oz (500g) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shipping Info: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 245 |
| Flux Type: | No-Clean |
| Lead Free Status: | Contains lead |
| Type: | Wire Solder |
| Form: | Spool, 17.64 oz (500g) |
| Wire Gauge: | 14 AWG, 16 SWG |
| Shelf Life: | 36 Months |
| Process: | Leaded |
| Melting Point: | 361 ~ 460°F (183 ~ 238°C) |
| Composition: | Pb60Sn40 (60/40) |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
Introduce
We can supply 26-4060-8817 , send us a request quote to request 26-4060-8817 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 26-4060-8817.The price and lead time for 26-4060-8817 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 26-4060-8817.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






