Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VTAN1116P-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VTAN1116P-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
VTAN1116P-TR
| Part No | VTAN1116P-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Electric |
| Description | EMITTER IR 940NM 50MA SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Detailed Description: | Infrared (IR) Emitter 940nm 1.25V 50mA 1.8mW/sr @ 20mA 40° 0603 (1608 Metric) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If: | 1.8mW/sr @ 20mA |
| Type: | Infrared (IR) |
| Other Names: | 404-1326-1 |
| Wavelength: | 940nm |
| Orientation: | Top View |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.25V |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 50mA |
| Viewing Angle: | 40° |
Introduce
We can supply VTAN1116P-TR , send us a request quote to request VTAN1116P-TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VTAN1116P-TR.The price and lead time for VTAN1116P-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part VTAN1116P-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





