Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V-11-1A4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy V-11-1A4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
V-11-1A4
| Part No | V-11-1A4 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 50,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Electrical Life: | 300,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Pretravel: | 0.047" (1.2mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 100gf |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 11A (AC), 600mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.579" (14.7mm) |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Overtravel: | 0.040" (1.0mm) |
| Series: | V |
| Release Force: | 20gf |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | V111A4 V111A4BYOMI Z5130 |
| Differential Travel: | 0.016" (0.4mm) |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
Introduce
We can supply V-11-1A4 , send us a request quote to request V-11-1A4 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number V-11-1A4.The price and lead time for V-11-1A4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part V-11-1A4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







