Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UPW2A220MPD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy UPW2A220MPD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
UPW2A220MPD
| Part No | UPW2A220MPD |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 69mA @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.453" (11.50mm) |
| Voltage - Rated: | 100V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Capacitance: | 22µF |
| Polarization: | Polar |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 22µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Series: | UPW |
| Ripple Current @ High Frequency: | 230mA @ 100kHz |
| Other Names: | 493-1970 |
| Impedance: | 680 mOhms |
Introduce
We can supply UPW2A220MPD , send us a request quote to request UPW2A220MPD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number UPW2A220MPD.The price and lead time for UPW2A220MPD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part UPW2A220MPD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for UPW2A220MPD
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
UPW25B100KV | AMP Connectors / TE Connectivity | RES 100K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
UPW25B10KV | AMP Connectors / TE Connectivity | RES 10.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
UPW25B10RV | AMP Connectors / TE Connectivity | RES 10.0 OHM 1/4W 0.1% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
UPW25B142K8 | AMP Connectors / TE Connectivity | RES 142.8K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
UPW25B1K0V | AMP Connectors / TE Connectivity | RES 1.00K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
UPW25B250RV | AMP Connectors / TE Connectivity | RES 250 OHM 1/4W 0.1% AXIAL | RFQ >> |
![]() |
UPW25B50RV | AMP Connectors / TE Connectivity | RES 50.0 OHM 1/4W 0.1% AXIAL | RFQ >> |
| UPW2A010MDD | Nichicon | CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A010MDD1TA | Nichicon | CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A010MDD1TD | Nichicon | CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A010MDH | Nichicon | CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A100MED | Nichicon | CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A100MED1TA | Nichicon | CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A100MED1TD | Nichicon | CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A100MEH | Nichicon | CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A101MHD | Nichicon | CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A101MHD1TO | Nichicon | CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A101MHH | Nichicon | CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A102MHD | Nichicon | CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A102MHH | Nichicon | CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A150MPD | Nichicon | CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A150MPD1TA | Nichicon | CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A150MPD1TD | Nichicon | CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A150MPH | Nichicon | CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A151MHD | Nichicon | CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A151MHD1TO | Nichicon | CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A151MHH | Nichicon | CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A180MED | Nichicon | CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A180MED1TA | Nichicon | CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A180MED1TD | Nichicon | CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A180MEH | Nichicon | CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A181MHD | Nichicon | CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A181MHD6 | Nichicon | CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A181MHD6TN | Nichicon | CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A181MHH | Nichicon | CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A181MHH6 | Nichicon | CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A220MPD | Nichicon | CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A220MPD1TA | Nichicon | CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A220MPD1TD | Nichicon | CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A220MPH | Nichicon | CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A221MHD | Nichicon | CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A221MHD1TN | Nichicon | CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A221MHD6 | Nichicon | CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A221MHD6TN | Nichicon | CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A221MHH | Nichicon | CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A221MHH6 | Nichicon | CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A2R2MDD | Nichicon | CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A2R2MDD1TA | Nichicon | CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A2R2MDD1TD | Nichicon | CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> | |
| UPW2A2R2MDH | Nichicon | CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL | RFQ >> |






