Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ULV8F2HSS341 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ULV8F2HSS341 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ULV8F2HSS341
| Part No | ULV8F2HSS341 |
|---|---|
| Manufacturer | E-Switch |
| Description | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | LED, Blue |
|---|---|
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Electrical Life: | 50,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 25.20mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Color - Actuator/Cap: | Silver |
| Illumination Voltage (Nominal): | 3 VDC |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 55°C |
| Current Rating: | 3A (AC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount, Front |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch DPDT Vandal Resistant, Illuminated Panel Mount, Front |
| Actuator Type: | Round, Button, Flush |
| Series: | ULV8 |
| Type: | Vandal Resistant, Illuminated |
| Other Names: | EG5366 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
Introduce
We can supply ULV8F2HSS341 , send us a request quote to request ULV8F2HSS341 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ULV8F2HSS341.The price and lead time for ULV8F2HSS341 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ULV8F2HSS341.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






