Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TDSO1160-K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TDSO1160-K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TDSO1160-K
| Part No | TDSO1160-K |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DISPLAY 7-SEG. 7MM ORANGERED C.C |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Power Dissipation (Max): | 400mW |
|---|---|
| Package / Case: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Millicandela Rating: | 3.6mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Orange-Red 7-Segment 1 Character Common Cathode 2V 20mA 0.389" H x 0.291" W x 0.236" D (9.90mm x 7.40mm x 6.00mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Number of Characters: | 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.389" H x 0.291" W x 0.236" D (9.90mm x 7.40mm x 6.00mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.28" (7.00mm) |
| Color: | Orange-Red |
| Series: | TDS.11 |
| Wavelength - Peak: | 630nm |
| Display Type: | 7-Segment |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
Introduce
We can supply TDSO1160-K , send us a request quote to request TDSO1160-K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TDSO1160-K.The price and lead time for TDSO1160-K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TDSO1160-K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





