Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TDN1101W-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TDN1101W-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TDN1101W-TR
| Part No | TDN1101W-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Electric |
| Description | EMITTER IR 870NM 50MA SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 2-SMD, No Lead |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Infrared (IR) Emitter 870nm 1.4V 50mA 0.6mW/sr @ 20mA 2-SMD, No Lead |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If: | 0.6mW/sr @ 20mA |
| Type: | Infrared (IR) |
| Other Names: | 404-1285-2 TDN1101W-TR-ND |
| Wavelength: | 870nm |
| Orientation: | Top View |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.4V |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 50mA |
| Viewing Angle: | - |
Introduce
We can supply TDN1101W-TR , send us a request quote to request TDN1101W-TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TDN1101W-TR.The price and lead time for TDN1101W-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TDN1101W-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





