Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TC1550TG-G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TC1550TG-G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TC1550TG-G
| Part No | TC1550TG-G |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | MOSFET N/P-CH 500V 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 500V |
|---|---|
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 1mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Mosfet Array N and P-Channel 500V Surface Mount 8-SOIC |
| FET Feature: | Standard |
| Power - Max: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | N and P-Channel |
| Series: | - |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | - |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 55pF @ 25V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 60 Ohm @ 50mA, 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply TC1550TG-G , send us a request quote to request TC1550TG-G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TC1550TG-G.The price and lead time for TC1550TG-G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TC1550TG-G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








