Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SP15U-03S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SP15U-03S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SP15U-03S
| Part No | SP15U-03S |
|---|---|
| Manufacturer | Volgen / Division of Kaga Electronics USA |
| Description | AC/DC CONVERTER 3.3V 15W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Current - Output (Max): | 3A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 3.3V 3A 85 ~ 264 VAC Input |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Efficiency: | 70% |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | - |
| Size / Dimension: | 4.21" L x 2.95" W x 1.30" H (107.0mm x 75.0mm x 33.0mm) |
| Voltage - Output 1: | 3.3V |
| Series: | SP15U |
| Voltage - Output 4: | - |
| Power (Watts): | 15W |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Enclosed |
| Other Names: | 10368 62-1021 SPU15-03S |
| Voltage - Input: | 85 ~ 264 VAC |
| Number of Outputs: | 1 |
| Features: | Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input |
| Approvals: | CE, cUL, TUV, UL |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 60°C (With Derating) |
| Minimum Load Required: | - |
Introduce
We can supply SP15U-03S , send us a request quote to request SP15U-03S pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SP15U-03S.The price and lead time for SP15U-03S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SP15U-03S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







