Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SD08H0SBR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SD08H0SBR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SD08H0SBR
| Part No | SD08H0SBR |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 25V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Relay Type: | 2,000 Cycles |
|---|---|
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | Beryllium Copper |
| Illumination: | Slide (Standard) |
| Switch Function: | 2,000 Cycles |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Body Finish: | Polyphthalamide (PPA) |
| Electrical Life: | Yes |
| Termination Style: | Gull Wing |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Count Rate: | SPST |
| Pitch - Connector: | 25VDC |
| Description: | SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 25V |
| Height Above Board: | 0.170" (4.33mm) |
| Features: | Tape Seal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 100mA |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Contact Finish Thickness: | Gold |
| Shielding: | 0.858" (21.80mm) |
| Manufacturer Part Number: | SD08H0SBR |
| Series: | SD |
| Other Names: | CKN6128TR |
| Washable: | Flush, Recessed |
| Number of Positions: | 8 |
| Number of Conductors: | 0.100" (2.54mm), Full |
| Expanded Description: | Dip Switch SPST 8 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 100mA 25VDC |
Introduce
We can supply SD08H0SBR , send us a request quote to request SD08H0SBR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SD08H0SBR.The price and lead time for SD08H0SBR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SD08H0SBR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






