Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT9818B-27GB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RT9818B-27GB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RT9818B-27GB
| Part No | RT9818B-27GB |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek |
| Description | IC VOLT DETECTOR 2.7V SOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOT-23-5 |
| Number of Voltages Monitored: | 1 |
| Reset Timeout: | 35 ms Minimum |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 |
| Voltage - Threshold: | 2.7V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Output: | Open Drain or Open Collector |
| Series: | - |
| Type: | Simple Reset/Power-On Reset |
| Reset: | Active Low |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
Introduce
We can supply RT9818B-27GB , send us a request quote to request RT9818B-27GB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RT9818B-27GB.The price and lead time for RT9818B-27GB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RT9818B-27GB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for RT9818B-27GB
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
RT9801AGE | Richtek | IC VOLT DETECTOR PROG SOT23-6 | RFQ >> |
![]() |
RT9801BGE | Richtek | IC VOLT DETECTOR PROG SOT23-6 | RFQ >> |
| RT9807-30GB | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.0V SOT23-5 | RFQ >> | |
![]() |
RT9817C-30GH | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.0V SOT143 | RFQ >> |
![]() |
RT9817D-30GH | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.0V SOT143 | RFQ >> |
| RT9818A-13GU3 | Richtek | IC VOLT DETECTOR 1.3V SC70-3 | RFQ >> | |
![]() |
RT9818A-18GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 1.8V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
RT9818A-20GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.0V SOT23-3 | RFQ >> |
| RT9818A-21GU3 | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.1V SC70-3 | RFQ >> | |
![]() |
RT9818A-22GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.2V SOT23-3 | RFQ >> |
| RT9818A-26GB | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.6V SOT23-5 | RFQ >> | |
![]() |
RT9818A-27GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.7V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
RT9818A-28GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.8V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
RT9818A-29GV | Richtek | DETECTOR VOLTAGE SOT-23-3 | RFQ >> |
![]() |
RT9818A-30GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.0V SOT23-3 | RFQ >> |
| RT9818A-30GY | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.0V SC82 | RFQ >> | |
![]() |
RT9818A-33GVL | Richtek | IC VOLT DETECTOR SOT23-3 | RFQ >> |
| RT9818A-34GU3 | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.4V SC70-3 | RFQ >> | |
![]() |
RT9818A-34GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.4V SOT23-3 | RFQ >> |
| RT9818A-36GY | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.6V SC82 | RFQ >> | |
| RT9818A-37GB | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.7V SOT23-5 | RFQ >> | |
| RT9818A-40GB | Richtek | IC VOLT DETECTOR 4.0V SOT23-5 | RFQ >> | |
![]() |
RT9818A-40GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 4.0V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
RT9818A-50GVL | Richtek | IC VOLT DETECTOR SOT23-3 | RFQ >> |
| RT9818B-18GU3 | Richtek | IC VOLT DETECTOR 1.8V SC70-3 | RFQ >> | |
![]() |
RT9818B-18GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 1.8V SOT23-3 | RFQ >> |
| RT9818B-27GB | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.7V SOT23-5 | RFQ >> | |
| RT9818B-27GU3 | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.7V SC70-3 | RFQ >> | |
| RT9818B-30GB | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.0V SOT23-5 | RFQ >> | |
![]() |
RT9818C-12GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 1.2V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
RT9818C-15GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 1.5V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
RT9818C-18GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 1.8V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
RT9818C-20GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.0V SOT23-3 | RFQ >> |
| RT9818C-25GB | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.5V SOT23-5 | RFQ >> | |
![]() |
RT9818C-25GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.5V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
RT9818C-26GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.6V SOT23-3 | RFQ >> |
| RT9818C-27GB | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.5V SOT23-5 | RFQ >> | |
| RT9818C-27GU3 | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.7V SC70-3 | RFQ >> | |
![]() |
RT9818C-27GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.7V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
RT9818C-27GVL | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.7V SOT23-3 | RFQ >> |
| RT9818C-29GB | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.9V SOT23-5 | RFQ >> | |
| RT9818C-29GU3 | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.9V SC70-3 | RFQ >> | |
![]() |
RT9818C-29GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.9V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
RT9818C-29GVL | Richtek | IC VOLT DETECTOR 2.9V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
RT9818C-30GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.0V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
RT9818C-30GVL | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.0V SOT23-3 | RFQ >> |
| RT9818C-31GU3 | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.1V SC70-3 | RFQ >> | |
| RT9818C-33GU3 | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.3V SC70-3 | RFQ >> | |
![]() |
RT9818C-33GVL | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.3V SOT23-3 | RFQ >> |
![]() |
RT9818C-35GV | Richtek | IC VOLT DETECTOR 3.5V SOT23-3 | RFQ >> |






