Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RK-1509S/H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RK-1509S/H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RK-1509S/H
| Part No | RK-1509S/H |
|---|---|
| Manufacturer | RECOM Power |
| Description | CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT THT S |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Tube |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Line Regulation: | 84% |
| Voltage - Working: | 1W |
| Voltage - Dropout (Typical): | 13.5V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | RK-1509S/H |
| Ripple Current - Low Frequency: | ITE (Commercial), Medical |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | 9V |
| Size / Dimension: | 0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm) |
| Series: | ECONOLINE RK |
| Voltage - Output 4: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Isolated Module |
| Description: | CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT THT S |
| Voltage - Input (Max): | 16.5V |
| Polarization: | 7-SIP Module, 4 Leads |
| Features: | SCP |
| Feature Pins: | 111mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Current - Breakover: | 4kV (4000V) |
| Output Configuration: | 1 |
| Expanded Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 9V 111mA 13.5V - 16.5V Input |
Introduce
We can supply RK-1509S/H , send us a request quote to request RK-1509S/H pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RK-1509S/H.The price and lead time for RK-1509S/H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RK-1509S/H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







