Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RF5500 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RF5500 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RF5500
| Part No | RF5500 |
|---|---|
| Manufacturer | RFMD |
| Description | IC SWITCH WLAN SP3T 8DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Isolation: | 18dB |
|---|---|
| Package / Case: | 8-UFDFN Exposed Pad |
| Packaging: | Tube |
| P1dB: | 28dBm |
| Supplier Device Package: | 8-DFN (2x2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | 3.8dB |
| Detailed Description: | RF Switch IC 802.11b/g/n SP3T 2.5GHz 50 Ohm 8-DFN (2x2) |
| Voltage - Supply: | 3V |
| Topology: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Frequency Range: | 2.4GHz ~ 2.5GHz |
| IIP3: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Test Frequency: | 2.5GHz |
| Series: | - |
| RF Type: | 802.11b/g/n |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Circuit: | SP3T |
Introduce
We can supply RF5500 , send us a request quote to request RF5500 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RF5500.The price and lead time for RF5500 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RF5500.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





