Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy REHCBS-20-01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy REHCBS-20-01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
REHCBS-20-01
| Part No | REHCBS-20-01 |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Description | BRD SPT EDGE HOLD SNAP RIVET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Support Hole Diameter: | 0.157" (3.99mm) |
|---|---|
| Mounting Type: | Snap Rivet |
| Length - Overall: | 1.594" (40.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Board Support Edge Holding / Snap Rivet Nylon 1.250" (31.75mm) 1 1/4" |
| Support Panel Thickness: | 0.070" (1.78mm) |
| Mounting Hole Diameter: | 0.187" (4.75mm) 3/16" |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | REHCBS |
| Holding Type: | Edge Holding |
| Other Names: | 61063012 REHCBS2001 |
| Material: | Nylon |
| Features: | - |
| Between Board Height: | 1.250" (31.75mm) 1 1/4" |
| Mounting Panel Thickness: | 0.047" ~ 0.105" (1.20mm ~ 2.67mm) |
Introduce
We can supply REHCBS-20-01 , send us a request quote to request REHCBS-20-01 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number REHCBS-20-01.The price and lead time for REHCBS-20-01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part REHCBS-20-01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





